heart

Balandžio 15 d. kviečiame minėti Pasaulinę meno dieną

calendar
2024 balandžio 11D.

2006 metais Lietuvos Respublikos Seimas priėmė įstatymą, kuriuo balandžio 15 diena paskelbta Kultūros diena. Ši data pasirinkta atsvelgiant į  1935 metais balandžio 15-ąją pasirašytą Rericho Paktą – susitarimą dėl meno, mokslo institucijų ir istorinių paminklų apsaugos karinių konfliktų metu.

“Rusija buvo viena pasaulinės Kultūros dienos iniciatorių, pavertusi ir šią datą savo propagandos dalimi. Tradiciškai per Kultūros dieną keliama Taikos vėliava, deja, plevėsavo ir Donecko karo zonoje, patvirtindama imperialistinius tikslus. Kraugerys dar kartą įrodė, kad jo rankose net gražūs ir taikūs dalykai tampa kruvino plano dalimi.“ – prieš metus kalbėjo kultūros ministras Simonas Kairys ir kvietė  visuomenę balandžio 15 d. švęsti Pasaulinę meno dieną, kaip tai daryti skatina ir UNESCO.

1452 m. balandžio 15 d. gimė italų dailininkas, architektas, poetas Leonardo da Vinci. Todėl UNESCO balandžio 15-ąją dieną paskelbė Pasauline meno diena, pagerbdama Renesanso genijaus atminimą. Pasauline meno diena visame pasaulyje siekiama didinti sąmoningumą apie kūrybinę veiklą, stiprinti ryšius tarp meno kūrėjų ir visuomenės, skatinti gilesnį suvokimą apie meninės raiškos įvairovę ir akcentuoti menininkų indėlį į tvarų vystymąsi.

Kas tas menas?

Pasak Visuotinės lietuvių enciklopedijos, menas yra svarbi visuomenės ir asmeninės veiklos forma, kuri kūrybiškai perstruktūruoja pasaulį ir žmogų, remiantis estetiškumo principais. Menas atspindi kultūros lygį ir yra svarbus kultūros raidos elementas.

Rašytojas Tomas Manas teigė, kad „Menas — pats žavingiausias, pats griežčiausias, pats džiugiausias ir geriausias simbolis amžino, nepavaldaus protui žmogaus veržimosi į gėrį, tiesą, tobulybę.„

“Kas yra menas? Atsakyti nėra paprasta. Ko tik neprigalvojo meno kritikai, kad apibūdintų, kas yra menas, bet taip ir neatsakė į šį klausimą. Visos epochos meną suvokė skirtingai, mūsų amžius nėra išimtis. Ateis kitos kartos, gal jos pasakys, kad menas yra visai ne tai, ką mes vadiname menu.“ – teigia tapytojas Mindaugas Skudutis.

Taigi, kas tas menas? Tiksliai įvardyti nėra taip paprasta, nes kiekvienas supranta savaip. Ieškokime atsakymo bibliotekoje, muziejuje, teatre, kino teatre,  kultūros centre, interneto platybėse ir įvardykime patys.

Pasaulinė meno diena – kino teatre

Balandžio 15 d.  kviečiame apsilankyti Alytaus kino teatre „Dainava” ir pamatyti Pasaulinei meno dienai paminėti tinkamą dokumentinį filmą „Mamutų medžioklė“. Trumpai apie filmą: 1968-aisiais režisierius Jonas Jurašas Kauno dramos teatre pastato spektaklį „Mamutų medžioklė“. Spektaklis sulaukė didelio pasisekimo, tačiau tuometinė valdžia jį uždraudė. Trupė slapčia susirinko teatre, prieš kino kameras suvaidino spektaklį paskutinį kartą ir jį nufilmavo. Deja, kino juosta dingo, o režisierius buvo priverstas palikti ne tik teatrą, bet ir Lietuvą.

Susitikime kino teatre ir ieškokime atsakymo, kas yra menas!