heart

Pirmą kartą Alytuje – Eurochestries Baltijos jaunimo orkestrų festivalis

calendar
2024 balandžio 10D.

Šį savaitgalį Alytaus kultūros centre vyks neeilinis renginys – Eurochestries Baltijos jaunimo orkestrų festivalio atidarymas. Pirmą kartą Dzūkijos sostinėje vyksiančio renginio metu scenoje žiūrovai išvys devynis Baltijos šalių orkestrus. Muzikos garsais Didžiąją Kultūros centro salę užpildys penki šimtai festivalio dalyvių.

„Keliaujantis muzikos festivalis savo kelionę pradeda mūsų mieste, tai – didelė garbė. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi tais profesionalais, kurių dėka Baltijos jaunimo orkestrai susibūrė Alytuje. Tai puiki galimybė miestui pritraukti svečius ir pristatyti Alytaus kultūros puoselėtojus bei globėjus. Linkiu sėkmės festivalio dalyviams ir nuostabių akimirkų koncertų klausytojams“, – teigia Alytaus miesto savivaldybės meras, festivalio globėjas Nerijus Cesiulis.

Festivalio metu koncertuos aštuoni Baltijos šalių orkestrai – Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Simfukai“(dirigentas Modestas Barkauskas), Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras (dirigentas Kęstutis Lipeika), Talino (Estija) Lasnamäe muzikos mokyklos simfoninis orkestras (dirigentas Imre Rohuväli), Daugpilio (Latvija) vidurinės muzikos mokyklos kamerinis orkestras (dirigentas  Aivars Broks), Sėjos (Latvija) muzikos ir meno mokyklos kamerinis orkestras (dirigentės Anna Portere ir  Elīza Krista Kurvite), Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos simfoninis orkestras (dirigentas Egidijus Miknius), Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninis orkestras „Svajonė“ (dirigentas Vytautas Kiminius).

Festivalio organizatoriai žiūrovams paruošė staigmeną –  specialiai šiam festivaliui subūrė Tarptautinį orkestrą, kurį  sudaro  90 geriausių kiekvienos Baltijos šalies atlikėjų ir Charente (Šarantos, Prancūzija) jaunimo simfoninis orkestro „Gabriel Faure“ (dirigentas Arnaud Chataigner) nariai.

„Alytaus muzikos mokykla, kurioje mokosi beveik 600 mokinių, jau gyvuoja septintą dešimtį metų. Muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Svajonė“ skaičiuoja du dešimtmečius. Per tą laiką įvykdyta daugybė šalies ir tarptautinių projektų, laimėtas geriausio Europos jaunimo simfoninio orkestro vardas. Vienas ambicingiausių orkestro projektų - Baltijos šalių jaunimo simfoninio orkestrų festivalis“, –  „Svajonės“ sėkmė džiaugiasi Alytaus muzikos mokyklos direktorė Gabrielė Dambasukaitė.

Pasak vienos iš  Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ vadovų Daivos Martikonytės,  džiugu, kad Tarptautiniame orkestre gros penki Alytaus muzikos mokyklos jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė “ nariai. 

„Pažiūrėkime į šį festivalį iš mūsų mokinių pozicijos... Vaikai ateina į Muzikos mokyklą, joje mokosi kelerius metus ir Alytuje turi unikalią galimybę dalyvauti simfoniniame orkestre, o šis festivalis kiekvienam iš jų yra likimo ir Dievo dovana – jie galės  susitikti su dar penkiais šimtais vaikų, kurie laisvalaikį leidžia  taip pat kaip ir jie – užsiimdami muzikine veikla“, – teigia D Martikonytė ir priduria, jog jeigu šiuo metu kas ir išgelbės pasaulį tai tik menas. 

„Manau, kad šis festivalis yra kuklus indėlis į šios dienos situaciją – jaunų žmonių auklėjimą ir požiūrį į gyvenimą. Juk ne paslaptis, kas mes esame labai „sudaiktėję“ ir  kuo daugiau laiko skirsime menui, tuo pasaulis taps skaidresnis“,  – mintimis apie meno poveikį kiekvienam iš mūsų dalijasi viena iš orkestro vadovių.

Pasak D. Martikonytės, prieš tris dešimtmečius Alytuje prasidėjo orkestrinio muzikavimo tradicija. „Tuomet Lietuvoje augo vienintelis šias tradicijas pradėjęs kurti daigelis – Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokykla, su kurios vadovu mus suvedė likimas. Tuomet mes vienas kitą labai palaikėme. Esame įgyvendinę nemažai bendrų projektų, net gi tokių, kai du orkestrai grojo kaip vienas ir jam dirigavo Modestas Pitrėnas. Tokių susitikimų metu vilniečius dažnai girdėdavau sakant, kad reikia ką nors daryti – organizuoti įvairius renginius, festivalius ir taip motyvuoti vaikus. Mes tai ir darėme. Vėliau mūsų bendradarbiavimas išsiplėtė –  suradome partnerių užsienyje. Nuėjome didelį kelią ir šis festivalis yra tarsi to kelio apvainikavimas,“–  Alytuje vyksiančiu festivaliu džiaugiasi D. Martikonytė.

Alytuje nuskambėjus festivalio atidarymo akordams, jo dalyviai su koncertine programa keliaus po Baltijos šalis ir iki balandžio 18 d. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje surengs 11 koncertų.

Iki šiol Baltijos šalyse buvo surengti du Baltijos šalių jaunimo ir mėgėjų orkestrų festivaliai. 2016 m.  jis vyko Daugpilyje (Latvija), o  2023 m. balandį  – Vilniuje.  Juose dalyvavo Alytaus muzikos mokyklos simfoninis orkestras „Svajonė“. Anksčiau šie festivaliai truko vos vieną dieną, o juose dalyvavo  6-8  orkestrai.

Komunikacijos skyriaus informacija