heart

Kultūros įstaigos Alytuje

Alytaus miesto teatras
Alytaus miesto teatras – vienintelis profesionalus teatras Pietų Lietuvoje, kurio istorija prasidėjo 1989 m. Alytuje įkūrus teatro studiją. Teatro repertuaras aprėpia spektaklius suaugusiems, paaugliams ir vaikams.
Nuo 2012 m. teatras sėkmingai plėtoja komedijų festivalį COM•MEDIA, tapusį Pietų Lietuvos kultūros reiškiniu. Kasmet mielai jame apsilanko teatrai iš visos Lietuvos, o žiūrovai turi galimybę susipažinti su plačiu šalies teatriniu gyvenimu. Kiekvienais metais festivalyje atsiranda naujų, originalių sprendimų. Taip 2017 metais gimė pirmoji šalyje naktis teatre COM•MOON•A – veržli, progresyvi, solidari bei ypač gerai įvertinta jauno žiūrovo. 2018 metais pirmą kartą teatras kviečia į teatrinę dieną vaikams ir visai šeimai COM•@. Tai tarsi naujai užgimęs mažas kosminis kūnas, atskriejantis į vaikų kasdienybės pasaulį ir atveriantis teatro duris. Mažieji žiūrovai turi galimybę pamatyti spektaklius, vyksta susitikimai su aktoriais, personažais, kūrybinės dirbtuvėlės, vaikai gali išvysti, kaip paprasti daiktai scenoje tampa ypatingais, gali atgyti ir prabilti.

Alytaus miesto teatras kuria ir organizuoja įvairią scenos meno, edukacinę veiklą, aktyviai dalyvauja rengiamuose festivaliuose, gastroliuoja Lietuvoje ir užsienyje. Per pastaruosius metus pabuvota JAV, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Siekdamas būti atviras idėjoms ir kūrybiniams sumanymams, Alytaus miesto teatras yra puiki platforma įgyvendinant įvairius meninio pobūdžio projektus.
alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus kultūros centras
Alytaus kultūros centras – aktyviai su bendruomene auganti, nuolat kultūringo laisvalaikio ir profesionalaus meno kupina erdvė. Centre organizuojama ir vykdoma veikla, kuria tenkinami Alytaus miesto bendruomenės sociokultūriniai poreikiai, pristatoma profesionalioji kultūra, puoselėjamas mėgėjų menas ir etnokultūra. Centre organizuojama veikla yra skatinamas esamų kultūrinių bendruomenių vystymas, kuriamos naujos bendruomenės. Koncertinės ir kitos centro erdvės – didžioji ir mažoji salės, konferencijų salė, parodų erdvės, repeticijų salės, baleto ir choreografijos patalpos, lauko amfiteatras – plačiai pritaikytos kultūriniams poreikiams tenkinti. Didžioji koncertų salė vertinama kaip ypač gera akustika pasižyminti ir didžiausia Pietų Lietuvos koncertų salė, kurioje be įprastai organizuojamų renginių taip pat pristatomi išskirtiniai Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro spektakliai ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertinės programos. Lauko amfiteatro scena leidžia organizuoti plataus masto, netradicinio formato renginius Alytaus gyventojams ir svečiams. Naujai renovuotoje konferencijų salėje sudarytos sąlygos organizuoti konferencijas, seminarus, diskusijas, mokymus ir kt. VšĮ Alytaus kultūros centre veikia ir kuria 6 meno mėgėjų kolektyvai: politinių kalinių ir tremtinių choras ,,Atmintis“, liaudies meno studija „Dainava“, cirko studija „Dzūkija“, šokio studija „Retro ritmu“, kamerinis mišrusis choras „Varsa“, folkloro ansamblis „Žvangucis“. Du iš jų turi aukščiausios kategorijos nacionalinio lygmens mėgėjų meno kolektyvų įvertinimus. Siekiant sudaryti sąlygas, kad renginius galėtų lankyti kuo didesnė visuomenės dalis, renginiai organizuojami ne tik Alytaus kultūros centre, bet ir kitose Alytaus miesto vietose.
alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
Tai atvirų susitikimų, tobulėjimo, inovacijų, informacijos saugojimo ir dalijimosi bei, žinoma, skaitymo vieta, kurioje kaupiamos ir saugomos žinios, idėjos, vertinga kraštotyrinė medžiaga. Čia vienoje dermėje puikiai sugyvena tradicinės ir inovatyvios paslaugos, seni unikalūs leidiniai bei naujos technologijos. Biblioteka lankytojams užtikrina patikimos informacijos prieinamumą bei tenkina švietimo, savišvietos, kultūrinius, laisvalaikio, bendruomenės poreikius. Skatiname mokymosi visą gyvenimą idėją, organizuodami medijų ir informacinio raštingumo mokymus, kurių metu įgytos naujos kompetencijos prisideda prie pilietinės visuomenės ugdymo.
Jurgio Kunčino viešajai bibliotekai Alytaus mieste priklauso: centrinės patalpos bei Jaunimo erdvė (Seirijų g. 2), atskirai yra įsikūręs Vaikų ir jaunimo literatūros skyrius (Topolių g. 21) bei 3 padaliniai: Vidzgirio biblioteka (Likiškėlių g. 12), Dainavos biblioteka (Vilties g. 34), Pirmojo Alytaus biblioteka (Jiezno g. 2).
alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus kraštotyros muziejus
Tai didžiausias Pietų Lietuvos muziejus, įkurtas 1928 metais. Čia visuomenei pristatomos muziejinės vertybės, atspindinčios Dainavos krašto istoriją, kultūrinę ir gamtinę įvairovę nuo seniausių laikų. Muziejus renka, saugo ir tiria Alytaus apskrities archeologinę, etnografinę ir istorinę medžiagą, organizuoja archeologijos ir etnografines ekspedicijas. Rengiamos dailės, tautodailės, fotografijos bei teminės parodos iš muziejaus rinkinių, siūloma įvairi patirtis, skirta edukacijai, apmąstymams, mėgavimuisi ir žinių dalijimuisi.

Alytaus kraštotyros muziejui priklauso Antano Jonyno ir Anzelmo Matučio memorialiniai muziejai, Archeologijos muziejus, taip pat buvusioje Alytaus sinagogoje įsikūręs Audiovizualiųjų menų centras.
alytus logo
Skaityti plačiau
Dainava kinas
Kino teatras „Dainava“ Alytuje pastatytas 1960 m. Tai vienas iš seniausių iki šiol veikiančių kino teatrų Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvos regionuose yra išlikę vos 4 veikiantys iš buvusių 140 kino teatrų. Per daugiau nei šešiasdešimt gyvavimo metų „Dainava“ įsiliejo į Alytaus urbanistinį veidą, tapo svarbiu kultūriniu miesto simboliu.. Šiuo metu kino teatre sumontuota skaitmeninė vaizdo ir garso technika, įdiegta 3D technologija. Čia rodomos naujausios pasaulinės, Europos ir nacionalinės premjeros, organizuojami populiariausi šalies kino festivaliai tokie kaip „Kino pavasaris“, „Scanorama“ ir kiti. Kino teatras pamėgtas tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. „Dainava“ kasmet sulaukia apie 60 000 žiūrovų.
alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus jaunimo centras
Alytaus jaunimo centras – vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų neformaliojo švietimo, saviraiškos bei laisvalaikio organizavimo mokykla. Tai plataus profilio motyvuotas mokymas, naujos galimybės, iniciatyvos, laiko naudojimas vertingai ir tikslingai, asmeninės ir socialinės kompetencijos ugdymas, pasiruošimas gyvenimui, įgyjant profesinių žinių pagrindus, motyvacija rinktis, siekti rezultato, mokytis. Centras saugus, orientuotas, demokratiškas, atviras ir patrauklus visuomenei. Jame vyksta ne tik neformaliojo švietimo pamokos, bet ir organizuojami renginiai, šventės, parodos, socialinės ir pilietinės akcijos, laisvalaikio veikla.
alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus muzikos mokykla
Atvira, šiuolaikiška, nuolat besimokanti, formalųjį švietimą papildančio ugdymo bei neformaliojo švietimo mokykla, garsėjanti šalyje ir užsienyje savo mokinių pasiekimais, saviraiškos gebėjimais ir kūrybiškumu.
alytus logo
Skaityti plačiau
Archeologijos muziejus
Tai yra Alytaus kraštotyros muziejaus padalinys. Šiame muziejuje galima apžiūrėti 2013 m. įrengtą archeologinę ekspoziciją „Kai sieloms neliko medžių“, kurią sudaro trys dalys. Pirmoji pristato akmens amžiaus radinius Lietuvoje ir titnago reikšmę Pietų Lietuvoje, čia rastus iš šios gamtinės medžiagos pagamintus dirbinius. Antroji skirta geležies amžiui, jos akcentas – jotvingių genčių gyvenimas. Trečiojoje – archeologų radiniai pasakoja Alytaus istoriją nuo jos ištakų iki XVI a., kai Dzūkijos sostinei suteiktos miesto teisės.

Muziejuje rengiamos parodos, organizuojami renginiai, vykdomos edukacinės programos, skirtos įvairaus amžiaus lankytojams.

alytus logo
Skaityti plačiau
Audiovizualiųjų menų centras
Tai yra Alytaus kraštotyros muziejaus padalinys, 2021 m. įkurtas daugiau nei prieš šimtmetį statytuose Alytaus žydų maldos namuose – buvusioje Alytaus sinagogoje. Dalis naujojo centro patalpų skiriamos Alytaus žydų bendruomenės atminimui įamžinti, kitose rengiamos parodos, vyksta koncertai, konferencijos, seminarai, edukacijos, mokymai, paskaitos, knygų pristatymai, filmų peržiūros, kiti įvairios meninės raiškos renginiai.
alytus logo
Skaityti plačiau
Anzelmo Matučio memorialinis muziejus
Tai yra Alytaus kraštotyros muziejaus padalinys. Muziejus įkurtas name, kuriame 1961–1985 m. gyveno vaikų poetas, pedagogas Anzelmas Matulevičius-Matutis (1923–1985). Muziejus lankytojams duris atvėrė 1991 m. (įsteigtas 1988 m.). Pastato antrame aukšte išsaugotas rašytojo darbo kambarys su autentišku interjeru, biblioteka, suvenyrais ir asmeniniais daiktais. Čia galima pamatyti didžiąją dalį A. Matučio vaikams sukurtų knygų. Antrojo kambario ekspozicija iliustruoja rašytojo kasdienį gyvenimą ir įkvėpimo šaltinius. Įvairūs eksponatai ir fotografijos byloja apie tolimas keliones ir meilę gamtai.

Muziejuje moksleiviams ir šeimoms siūlomos įvairios edukacinės programos, rengiamos vaikų kūrybos parodos, popietės, organizuojami poezijos renginiai.
alytus logo
Skaityti plačiau
Antano Jonyno memorialinis muziejus
Tai yra Alytaus kraštotyros muziejaus padalinys. Muziejų 1988 m. įsteigė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga kartu su Lietuvos rašytojų sąjunga gimtuosiuose poeto Antano Jonyno (1923–1976) namuose. Duris muziejus lankytojams atvėrė 1990 metais.

Šis muziejus – tai namai, kuriuose prabėgo žymaus poeto, rašytojo, Lietuvos aklųjų draugijos organizatoriaus A. Jonyno vaikystė ir paauglystė, čia jis gyveno iki skaudaus savo gyvenimo lūžio – apakimo.

Ekspozicijose ir fonde saugomi asmeniniai A. Jonyno daiktai, knygos, rankraščiai, mašinraščiai, fotografijos, gausus pagalbinės mokslinės medžiagos rinkinys. Kasmet romantiškame muziejaus sodelyje suskamba eilės ir muzika – čia vyksta „Poezijos pavasaris“.

alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus turizmo informacijos centras
Alytaus turizmo informacijos centras jau daugiau kaip 20 metų yra pagrindinis informacijos šaltinis atvykstantiems ir norintiems geriau pažinti baltosios rožės miestą. Centre galima sužinoti miesto istoriją, kaip aplankyti unikalius gamtos, kultūros bei archeologijos objektus, kur sočiai ir skaniai pavalgyti, rasti jaukią nakvynę. Alytaus turizmo informacijos centras organizuoja ir veda įvairias ekskursijas, žygius, pažintines keliones. Centre leidžiami turistams skirti leidinukai apie miestą, lankytinas vietas bei paslaugų teikėjus. Sukurtos mobilios programėlės, kurių dėka atvykstantieji gali savarankiškai pažinti miestą. Įvairiose turizmo parodose, miestų šventėse pristato Alytų kaip patrauklų ir vertą aplankyti miestą.

Glaudžiai bendraujant su miesto kultūros įstaigomis, Alytaus turizmo informacijos centras skiria ypatingą dėmesį renginių informacijos sklaidai mieste ir už jo ribų.

alytus logo
Skaityti plačiau
Alytaus miesto savivaldybė
Alytus – žalumoje skendintis, jaukus miestas šeimai, turtingas nepaprasto grožio gamta, svetingais ir nuoširdžiais žmonėmis.
alytus logo
Skaityti plačiau