Portretas „en face“: tapatybės liudijimas | Dr. Margaritos Matulytės paskaita
Civilizuota visuomenė negali funkcionuoti be tapatybę patvirtinančių dokumentų, o svarbiausias identifikacinis elementas juose yra fotografija – žmogaus veido portretas 𝘦𝘯 𝘧𝘢𝘤𝘦 (iš priekio).
Fotografija jau XIX a. tapo objektyviausiu asmens liudijimu ir iki šiol byloja apie individo unikalumą. Kada sukurtas pirmasis veido portretas, kada fotografija įtraukta į asmenybės tapatybę įrodantį dokumentą, kodėl formaliam žmogaus reprezentavimui taikoma statiška ir neutrali būsena, o ne emocinė išraiška, portretas dokumentui – pilietinių teisių deklaravimas ar asmens kontrolė? Šiuos klausimus aptarsime paskaitoje, kurios temą inspiravo Alytaus kraštotyros muziejaus paroda „Pirma nuotrauka gyvenime. Arba lietuviškųjų pasų istorija“.
Margarita Matulytė – humanitarinių mokslų daktarė, kultūros tyrinėtoja, fotografijos istorikė. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus vyriausioji tyrėja, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja. Monografijų, menininkų kūrybos retrospektyvų ir kitų fotografijos bei kultūros paveldo publikacijų autorė. Vyriausybės kultūros ir meno premijos (2014), Tarptautinio fotografijos festivalio Rencontres d’Arles premijos už metų geriausią istorinės fotografijos knygą (2015), Lietuvos fotomenininkų sąjungos premijos už reikšmingą profesionalią Lietuvos fotografijos sklaidą Lietuvos ir užsienio auditorijoms, ilgametį indėlį į istorinius tyrinėjimus (2019), Česlovo Milošo premijos (2023) laureatė.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
—
Renginio metu gali būti fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti viešinami socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse ir kt. Jei pageidaujate, kad Jūsų atvaizdas būtų pašalintas iš renginio nuotraukų ar vaizdo įrašo, prašome kreiptis el. paštu: info@alytausmuziejus.lt.