Parodos „(Ne) archeologų aptikti radiniai“
Ar į muziejų rinkinius archeologiniai radiniai patenka tik po archeologinių tyrimų? Ar patys esate aptikę archeologinių radinių ir ar žinote kaip elgtis juos radus?
Iki šiol nemažai mūsų krašto istoriją menančių archeologinių radinių aptinkama atsitiktinai ar naudojant metalo ieškiklius. Dalis jų randama vykdant ūkinę veiklą, dalis – ieškant metalo dirbinių susibūrus į klubus. Radiniams patekus į paveldosaugos institucijas ir muziejus jie tiriami bei pristatomi visuomenei.
Pirmą kartą Dzūkijos krašte šiai temai aktualizuoti parengta paroda „(Ne) archeologų aptikti radiniai“. Joje pristatomi Alytaus kraštotyros muziejuje ir Merkinės krašto muziejuje saugomi Alytaus apskrityje atsitiktinai ar naudojant metalo ieškiklius aptikti įvairių laikotarpių radiniai. Parodoje eksponuojami ir archeologiniai radiniai iš Cigoniškių k. (Alytaus r. sav.), rasti metalo ieškikliais ir radimo vietose vykdytų archeologinių kasinėjimų metu. Šie artefaktai, kaip ir Netičkampio k. (Marijampolės r. sav.) atsitiktinai rasti bronziniai kirvukai, atkeliavo iš Lietuvos nacionalinio muziejaus.
𝗦𝗘𝗠𝗜𝗡𝗔𝗥𝗔𝗦
Prieš atidarant parodą 𝗹𝗮𝗽𝗸𝗿𝗶𝗰̌𝗶𝗼 𝟭𝟰 𝗱., 𝟭𝟱 𝘃𝗮𝗹., taip pat turėsite galimybę sudalyvauti seminare „𝗩𝗶𝘀𝘂𝗼𝗺𝗲𝗻𝗲̇ 𝗶𝗿 𝗮𝗿𝗰𝗵𝗲𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗻𝗶𝗼 𝗽𝗮𝘃𝗲𝗹𝗱𝗼 𝗶𝘀̌𝘀𝗮𝘂𝗴𝗼𝗷𝗶𝗺𝗮𝘀“ Archeologijos muziejuje.
fb.me/e/2BmlaPiMR
Jame – net 5 pranešimai, kurių metu pristatysime visuomenės įsitraukimo į archeologinio paveldo saugojimą problematiką. Bus aptarti archeologinėse vietovėse atliekami tyrimai metalo ieškikliais, archeologiniai kasinėjimai radimo vietose, akcentuojamas tinkamas elgesys su aptiktais archeologiniais radiniais, radinių mokslinė vertė ir jų išsaugojimas.
Seminaras bus transliuojamas gyvai Archeologijos muziejaus Facebook puslapyje.
Parodos kuratorius Artūras Balčiūnas