heart

Paroda „Unikalūs XIII–XIV a. žiedai Lietuvoje“

calendar
2024 balandžio 5D.
-
2024 birželio 2D.
location
Jiezno g. 2, Archeologijos muziejus
people
Skirtas: Visiems

Kuo unikalūs XIII–XIV a. žiedai Lietuvoje? Paroda ir pranešimas Archeologijos muziejuje
Balandžio 5 d. 16.30 val. Archeologijos muziejus kviečia į parodos „Unikalūs XIII–XIV a. žiedai Lietuvoje“ atidarymą!
XIII–XIV a. Lietuvoje nešioti žiedai būdingi beveik visai rytų Europai, tačiau iš Lietuvoje rastų šio laikotarpio išsiskiria keletas specifinės konstrukcijos sidabrinių žiedų. Šiandien žinoma 18 tokių žiedų. Visi jie rasti senosios Lietuvos žemėse gana siauroje teritorijoje, o daugiausia jų aptikta ankstyviausiuose miestuose – Vilniuje ir Kernavėje.
Šie žiedai išsiskiria savo stiliumi ir gamybos sudėtingumu: kiekvienas žiedas unikalus, bet visus žiedus vienija konstrukcinė ypatybė – tuščiaviduriai žiedų korpusai suformuoti iš filigraninės pertvaros. Trys žiedai buvo paauksuoti, išlikusios žiedų akutės – stiklinės, o vienas žiedas puoštas akute išpjauta iš kriauklės.
Detalių smulkumas ir naudotos to meto sudėtingiausios juvelyrinės žinios leidžia teigti, kad žiedus gamino aukščiausio lygio juvelyras(ai), galimai dirbę Vilniuje arba Kernavėje. Tokius žiedus nešioti galėjo tik to meto aukštuomenės atstovai.
Šioje parodoje bus pristatomos tikslios šių prabangių žiedų kopijos, kurias atliko archeologas-juvelyras Evaldas Babenskas.
Parodos atidarymo metu taip pat vyks E. Babensko paskaita „Kodėl šie XIII–XIV a. žiedai unikalūs? Jų archeologija ir rekonstrukcija“.
Paroda veiks iki birželio mėn. 2 d.